Étel ajánló - pálinkával készült ételek
Húsételek
Vadételek
Krémek
Sütemények, édességek
Vegetáriánus ételek
Aszalt gyümölcsökkel töltött szilvapálinkás kacsamell
Hozzávalók:
2 db egész kacsamell
20 dkg vegyes aszalt gyümölcs
1 evőkanál paradicsompüré
1 csomag vegyes zöldség
5 cent szilvapálinka
só, bors, rozmaring
olaj, cukor
burgonyakrokett
Elkészítés:
Az aszalt gyümölcsöket a szilvapálinkával kevert cukros vízben beáztatjuk. Ezután a kacsamelleket felszúrjuk, az áztatott gyümölcsökkel megtöltjük, fűszerezzük és zöldségágyon, sütőben megsütjük. Ha kész, kivesszük, a sült zsírt lábasba öntjük. Paradicsompürét pirítunk benne. Kevés liszttel megszórjuk, vízzel felengedjük, sóval, borssal ízesítjük és felforraljuk, majd átszűrjük és a kész mártáshoz rozmaringot adunk. Burgonyakrokettel tálaljuk.
Bundázott csirke pekingi módra
75 dkg csirkehús,
3 evőkanál szójamártás,
1 evőkanál rizspálinka,
fél kávéskanál feketebors,
4 újhagyma,
1 tojás,
5 evőkanál kukoricaliszt,
2 evőkanál búzaliszt,
olaj a sütéshez
Szeleteljük vékony karikákra az újhagymát.
Vágjuk 2,5 cm élű kockákra a húst.
Verjük fel egy csészében a tojást.
Keverjük össze a szójamártást a pálinkával, a borssal és a hagymával.
Merítsük a húskockákat ebbe a mártásba, keverjük jól össze.
Hagyjuk benne pácolódni 15 percig.
Keverjük össze a tojást a kukorica- és a búzaliszttel.
Amint egységes masszát kapunk, forgassuk bele a húskockákat.
Hevítsünk olajat egy közepes méretű serpenyőben, süssük ki kis adagokban a bundás húskockákat.
Ropogós, aranysárga falatokat kapunk. Csöpögtessük le.
Tálaljuk forrón, szecsuáni fűszeres szezámmártás kíséretében.
Csirkecombok pikáns almával
4 csirkecomb
4 evőkanál olaj
5 dkg vaj
8 mogyoróhagyma
8 alma
1 evőkanál porcukor
1 evőkanál körtepálinka
1 kávéskanál őrölt koriander
5 dkg mandulaforgács
őrölt bors
só
A combokat olajjal bekenjük, sóval, borssal meghintjük, meleg sütőben pirosra sütjük, majd 2 percig grillezzük. Közben a hagymákat a vajban puhára pároljuk. (Akkor jó, ha kissé barna lesz.) A meghámozott, kimagozott almákat egészben a hagymához adjuk. Az egészet a cukorral megszórjuk, és nagylángon forraljuk, közben időnként megforgatjuk. Kissé karamellesre pirítjuk, majd a pálinkával meglocsoljuk, sóval, borssal, korianderrel ízesítjük, és 10 percig pároljuk. Amikor kész, tűzálló tálba öntjük, a mandulaforgáccsal megszórjuk, és 1-2 percig grillezzük, míg a mandula aranyszínűre pirul. A csirkecombok mellé, forrón tálaljuk.
Csirkecsíkok aszalt barackos szósszal
1 csirkemellfilé,
15 dkg aszalt sárgabarack,
fél fej vöröshagyma, felaprítva,
2 gerezd fokhagyma,
2 centis gyömbérdarab, megtisztítva,
fél chilipaprika,
5 cl barackpálinka,
1 kávéskanál oregánó,
olívaolaj,
só és frissen őrölt bors.
A sárgabarackot nagyobb darabokra vágjuk, egy tálkába tesszük és felöntjük annyi forró vízzel, amennyi éppen ellepi. Majd félretesszük pár percre, hogy a barackdarabok felpuhuljanak. Közben haladunk tovább az előkészületekkel: a csirkemellet megmossuk, ujjnyi csíkokra vágjuk. A gyömbért és a fokhagymát lereszeljük, a chilipaprikát kimagozzuk és vékony karikákra vágjuk.
Ha mindennel megvagyunk, egy közepes méretű serpenyőben megpirítjuk a megsózott-megborsozott csirkecsíkokat, és ha már mindegyik falat szép aranybarna, szűrőkanállal kiemeljük a serpenyőből és félretesszük.
A serpenyőben maradt zsiradékot kiegészítjük 2 evőkanálnyira, majd megfonnyasztjuk rajta a hagymákat.
Ezután a tűzről lehúzva felöntjük a pálinkával, teljesen elforraljuk, majd beleöntjük a sárgabarackot levével együtt, hozzászórjuk a chili-karikákat, végül belekanalazzuk a reszelt gyömbért és a szárított oregánót is.
Egy-két perc alatt összeforraljuk az egészet, majd botmixerrel - vagy turmixgépben - pépesítjük. (Ha kell, adunk hozzá vizet, hogy a mártás kellő sűrűségű legyen.)
Végül a szószt és a húst a serpenyőben összemelegítjük és párolt rizzsel tálaljuk.
Diós cipóban sült húsvéti sonka
Hozzávalók kb. 8 adaghoz:
A tésztához: kb. 3 dl tej, 1 csomag élesztő, 1 teáskanál cukor, 30 dkg finom liszt, 30 dkg rozsliszt, 1 tojás, 1 dkg só, 2 evőkanál vaj, 15 dkg durvára vágott dió 3 ostya
A töltelékhez: 1,2 kg sovány főtt sonka, 1 evőkanál cukor, 1 evőkanál méz, 1 nagy alma, 2 evőkanál citromlé, 2,5 dl húsleves, egy stampedli almapálinka, 1 teáskanál majoránna, tej megkenni, papír a sütéshez
Előkészítés:
Az élesztőt és a cukrot langyos tejben feloldjuk, majd a liszttel, a tojással, a vajjal és a sóval együtt egy keverőtálba tesszük, és sima tésztává dolgozzuk össze. Ezután beleadjuk a diót, majd letakarva, meleg helyen, 1 órán át kelesztjük. Az almát meghámozzuk, kimagozzuk, és kis kockákra vágjuk; a cukrot egy serpenyőben megolvasztjuk és aranybarnára pirítjuk; az almakockákat rövid ideig pároljuk benne; hozzáadjuk a mézet; felöntjük a citromlével, a levessel és az almapálinkával, belekeverjük a majoránnát, majd az almamasszát sűrűn folyós állagúra beforraljuk, egy szitán átpasszírozzuk, majd hidegre tesszük.
Elkészítés:
A sütőt 220 fokra előmelegítjük; a tésztát átdagasztjuk, majd belisztezett deszkán kinyújtjuk. A tészta közepére 2 ostyát teszünk; az almamassza egy részét rákenjük az ostyára. Ezután a sonkát az ostyára helyezzük; a sonka felületét bekenjük a többi almamasszával (alsó kép), majd a 3. ostyát a sonka tetejére nyomjuk. A sonkát szorosan becsomagoljuk a tésztába, majd a varrattal alulra sütőpapírral kibélelt tepsibe tesszük; a tésztát körös-körül tejjel bekenjük, egy pálcikával lyukakat fúrunk a tésztába; a sütőben 30 percig sütjük, ekkor 170 fokra lecsökkentjük a hőmérsékletet és még további 25 perc alatt készre sütjük; a sütőből kivéve még kb. 10 percig pihentetjük, csak azután vágjuk vastag szeletekre.
Galyasági vegyes pörkölt (10 főre)
1,5 kg sertéscomb ( vagy Lapocka),
1,5 kg marhalábszár,
1 kg füstölt oldalas,
5 - 6 kg burgonya,
1 kg vöröshagyma,
2 csomag margarin,
5 dl száraz vörösbor,
5 cl szilvapálinka,
10 dkg. só,
2 dkg őrölt feketebors,
1 tubus csemege pirosarany,
5 szem érett paradicsom,
4 db. zöldpaprika,
1 fej fokhagyma,
3 db csípős hegyes paprika,
5 evőkanál mustár.
Ízlés szerint paradicsompüré, ételízesítő.
A vöröshagymát felaprózzuk és a melegedő margarinon kissé pároljuk, majd a tűzről levéve megszórjuk fűszerpaprikával, elkeverjük. Hozzáadjuk az előre felkockázott marhahúst, kicsi vizet öntünk alá és pároljuk. Következik a füstölt oldalas, majd a sertéshús, a feldarabolt zöldpaprika, paradicsom. Ha a húsok kellő nedvességet engedtek, akkor hozzáadjuk a fűszereket, a finomra vágott fokhagymát, a pálinkát. Lehetőleg víz nélkül főzzük. A főzés befejezése előtt utánízesítjük ha szükséges, és felöntjük a borral. Felrottyantás után kínáljuk friss fehér kenyérrel vagy főtt burgonyával.
Kacsa confit
2 db kacsacomb,
2 nagy marék só,
6 duci gerezd fokhagyma,
néhány friss kakukkfű-ág,
1 kis kupica törkölypálinka,
1 dl víz.
A kezdés egyszerű és csak pár percig tart. A só felét belehintjük egy nagy műanyagdobozba, aztán bőrös oldalukkal lefelé ráfektetjük a megmosott, szárazra törölt kacsacombokat. Rájuk hintjük a maradék sót, és lefóliázva betesszük a hűtőbe 1 napra. A só rendesen megdolgozza a kacsacombok rostjait, és ez az "előkezelés" fontos szerepet játszik abban, hogy a végén hihetetlenül omlósak lesznek.
A másnapi teendők sem bonyolultak. A combokról gondosan lesöpörjük a sót, mert amennyi kell, az már bőven beléjük ivódott, és bőrös oldalukkal lefelé átrakjuk mindet egy akkora lábosba, amelyben könnyen elférnek egymás mellett. Ízesítésül melléjük dobjuk a megpucolt, de egészben hagyott fokhagyma-gerezdeket és a friss kakukkfűágakat, aztán összekeverjük a pálinkát a vízzel, és ráöntjük a combokra.
Elérkeztünk a lényeghez: a combok lassú, rotyogós, illatos megpárolásához. Ez időben sokat jelent, munkában viszont semmit se, mert meglátják, a hús tökéletes elvan magában a tűzhelyen. A lábost lefedjük, és mérsékelt tűzőn felforraljuk az ételt. Ahogy elkezd bugyogni, rögtön takarékra állítjuk alatta a lángot, és hagyjuk, hogy 2-2 és 1/4 óra a kacsacombok csendesen megpuhuljanak a saját zsírjukban. Ezt nem szabad siettetni, sőt, mindent el kell követni azért, hogy minél lassabban készüljenek el, vagyis minél tovább maradjanak a zsírjukban. Ez ugyanis az egyetlen igazán jó megoldása arra, hogy ne száradjanak ki.
Az utolsó 15 percben előmelegítjük a sütőt 220 fokra (gázsütőn 6-os fokozat), mert itt sütjük majd ropogósra a puha combokat. Miután letelt a bő 2 óra, megvárjuk, hogy a kacsacombok kihűljenek a lábosban. Ezután kiszedjük őket, és bőrös oldalukkal felfelé átteszzük mindet egymás mellé egy nagy tepsibe. (A fokhagymás-kakukkfüves kacsazsírt meg nehogy kiöntse valaki, óriási vétek lenne! Ezzel készül a világ legjobb sült krumplijához, arról nem beszélve, hogy puha kenyéren, sok-sok lilahagymával micsoda pazar élvezetet jelent.)
A kacsacombokat betesszük a forró sütőbe, és oldalanként 15-15 perc alatt ropogósra pirítjuk őket.
Libamájragus házi rétes
Most pedig következzen az előétel receptje:
Ez az előétel, igazán ünnepi nyitánya lehet a karácsonyi vacsorának. Úgy gondolom, a libamáj különleges mivoltát nem kell hangsúlyoznom, büszkék lehetünk erre a kiváló Hungarikumra. A libamájnak ezt az elkészítési formáját azért választottam, mert szerettem volna valami igazán különleges ételt készíteni ebben a gyönyörű "Törökmintás dekoros" sütő edényben.
Libamájragus házi rétes
Hozzávalók 4 személy részére:
elkészítési idő: 40 perc + 25 perc sütés
50-60 dkg libamáj
1 db nagyobb alma
1 nagyobb fej lilahagyma
1 csokor snidling
2 cl almapálinka (Dunai Hajós Alma Pálinka)
só
fehér bors
3 dl tej
5 gerezd fokhagyma
házi készítésű rétestészta vagy (1 cs rétestészta)
zsemlemorzsa
házi készítésű rétestészta:
15 dkg átszitált liszt fele rétes, fele sima
2 dkg zsír
1/2 tojás
1 dl melegvíz
1/2 kávéskanál 10%-os ecet
1/2 kávéskanál só
olvasztott zsír a kenéshez
Elkészítés:
A libamájat előző nap fokhagymás tejbe áztatom, hűtőbe teszem.
Mielőtt elkészítem, kiveszem a tejből, szárazra törlöm, megtisztítom a hártyáktól és nagyobb erektől. Érdemesebb harmad osztályú libamájat használni, mert annak kevesebb a zsírtartalma.
A házi rétestésztához igazán érdemes időt szakítani, mert egészségesebb a bolti változatnál, mivel sokkal kevesebb zsiradékot igényel, nem utolsó sorban pedig ízletesebb.
A lilahagymát megtisztítom, félbe vágom, felszeletelem. Az almákat szintén megtisztítom és kockára vágom. A májat nagyobb kockára vágom, száraz teflon serpenyőben pirítom, amíg a zsírja kisül, hozzáadom a hagymát, együtt pirítom vele, sózom, borsozom. Mikor mindkettő lepirult, szűrőbe teszem, hogy a felesleges zsír lecsöpögjön róla. Addig ugyan ebben a serpenyőben az alma kockákat megdinsztelem, sózom, borsozom, hozzáadom az almapálinkát, átforgatom, hagyom, hogy az alkohol elpárologjon.
Előétel: Libamájragus házi rétes
A rétestésztához a lisztet átszitálom, a zsírral elmorzsolom, hozzáadom a tojást, melegvízben feloldom a sót és belekeverem az ecetet, ezt is hozzáadom, összegyúrom, jól kidolgozom, majd fél órát langyos helyen pihentetem. Miután eleget pihent, lisztezett ruhán elkezdem kihúzni, szép vékonyra, a széleiről a vastagabb részeket lecsipegetem. Megkenem egy kis olvasztott zsírral, megszórom zsemlemorzsával, ráteszem a ragut egyenletesen elosztva, majd elkezdem feltekerni és tekerésenként megszórom apróra vágott snidlinggel és így tekerem fel teljesen, a tetejét tojássárgájával lekenem. Sütőpapírral bélelt formába teszem és 200 fokon 20-25 perc alatt készre sütöm.
Miután megsült, friss aprított snidlinggel, szeletelve tálalom.
A receptet készítette: Szabó Veronika
Pálinkás csirkecomb
Hozzávalók:
4 db csirkecomb
5 dkg füstölt szalonna
1 kisebb fej vöröshagyma
1 dl barackpálinka
8 db sárgabarack
2 dl száraz fehérbor
késhegynyi őrölt babérlevél
ízlés szerint só és törött bors.
Elkészítés:
A füstölt szalonnát nagyon apró kockákra vágom, a zsírját kiolvasztom. Megfonnyasztom rajta a megtisztított és apróra metélt vöröshagymát. A megmosott, leszárított és félbevágott csirkecombokat a hagymás szalonnazsíron lepirítom. Ezután ízesítem a fűszerekkel, aláöntöm a barackpálinkát meg a bort, és fedő alatt, kis lángon puhára párolom. Ha a csirkehús puha, de a lé sok alatta, a fedőt leveszem, és addig forralom, míg zsírjára nem sül. Ekkor kiveszem a combokat a serpenyőből, helyükre teszem a megmosott, kimagozott fél sárgabarackokat és néhány percig pirítom. Végül a combokat hozzátéve, együtt felforrósítom. Párolt rizs illik hozzá.
Szalonnás meggyel töltött kacsacomb, rizslepénnyell
Nagyon különleges, pikáns kacsacombot készítettem. A kacsahús, amúgy is a kedvenceim közé tartozik, de általában csak simán fűszerezve, fokhagymával, rozmaringgal szoktam sütni. Most egy kissé más összeállításban készítettem. Mondanom sem kell, nagyon finomra sikeredett. Aki szereti a hús-gyümölcs párosítást, annak ajánlom, próbálja ki ezt a változatot.
Hozzávalók 2 személyre:
Szalonnás meggyel töltött kacsacomb, rizslepénnyel
2 db kacsacomb
A páchoz:
1 fej vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
1 evőkanál sárgabaracklekvár
1 mokkáskanál, durvára darált színesbors keverék
3 ágacska friss rozmaring
1 kiskanál őrölt kömény
1 dl olaj
A töltelékhez:
10 dkg magozott meggy (fagyasztott)
5 dkg kockázott bacon
0,5 dl meggy pálinka (Dunai Hajós Meggy Pálinka)
1 csipet őrölt szegfűszeg
só, bors ízlés szerint
Szalonnás meggyel töltött kacsacomb, rizslepénnyel
A rizslepényhez:
15 dkg rizs
1 dl főzőtejszín
2 db tojás
1 evőkanál burgonyakeményítő
1 db babérlevél
só, bors ízlés szerint
1 db póréhagyma
2 dkg vaj
só,bors ízlés szerint
A kacsacombokat előző nap megtisztítjuk, kicsontozzuk és bepácoljuk. A páchoz egy jól záródó edénybe tesszük a megtisztított vöröshagymát gerezdekre vágva, a fokhagymát reszelve, vagy aprítva, egy evőkanál baracklekvárt, egy kiskanál színes borsot, 1 kiskanál őrölt köményt, a rozmaring leveleit aprítva, az olajat. A húsba jól belemasszírozzuk a pácot és lefedve a hűtőben pihentetjük másnapig.
Másnap, egy serpenyőben a bacont lepirítjuk, ha túl sok zsírja van leöntjük. Rátesszük a magozott meggyet és hozzáadjuk a pálinkát és kevés ideig pirítjuk, míg az alkohol elpárolog. Fűszerezzük egy kevés sóval, borssal és egy pici őrölt szegfűszeggel.
Félretesszük kissé hűlni.
A combfilék mindkét oldalát megsózzuk, a baconos meggyel megtöltjük és hústűvel, vagy zsineggel megkötözzük, de össze is varrhatjuk, hogy ne essen ki belőlük a töltelék.
Szalonnás meggyel töltött kacsacomb, rizslepénnyel
Abban a serpenyőben, amiben a tölteléket készítettük, kevés zsiradékot teszünk és minden oldalát megkapatjuk, megpirítjuk a töltött húsnak, majd egy magasabb falú edényben pici vízet aláöntve megpároljuk.
A rizslepényhez sós vízben megfőzzük a rizst egy babérlevéllel, majd lecsepegtetjük. Egy tálban a tojássárgáját elkeverjük a tejszínnel, a burgonyakeményítővel és hozzáadjuk a főtt rizst. Megsózzuk, borsozzuk és jól elkeverjük. A villával, vagy botmixerrel egy kissé összetörjük a rizst, de nem kell az egészet. A tojásfehérjét kemény habbá verve óvatosan beleforgatjuk. Pár percig hagyjuk pihenni, majd serpenyőben, pici olajon, lassú tüzön, hogy ne égjenek meg hirtelen, tenyérnyi lepénykéket sütünk, minkét felüket szép pirosra.
Egy másik serpenyőben 2 dkg vajon a karikára vágott póréhagymát megdinszteljük pici sóval, borssal.
Tálaláskor a töltött combot éles késsel felszeleteljük, mellé, a rizslepényre halmozzuk a vajban párolt póréhagymát.
A receptet készítette: Szabó Veronika
Szasimi
30 dkg nyers hús (hal vagy csirkemell)
0,5 dl rizspálinka (szoju)
1 evőkanál szójaszósz
1 evőkanál barna cukor
1 evőkanál reszelt torma
A csirkemellet papírvékony szeletekre vágjuk, majd beleforgatjuk a pálinkából, cukorból és szójaszószból készült páclébe. Tíz percig állni hagyjuk, azután a szeleteket egymásra tesszük, a tetejére szórjuk a reszelt tormát, ráöntjük a maradék páclevet, és már fogyaszthatjuk is. A csirkemell helyett használhatunk nyers halat is, ugyanúgy papírvékonyra vágva.
Gyümölcsös vadkacsa
Egy konyhakész vadkacsát pácoljunk be három napra (a pácba legalább kerüljön: vörösbor - vagy sangria -, zöldségek, borókabogyó, mustármag, tárkony és citromfű). Ezután vegyük ki a kacsát, csöpögtessük le, majd dörzsöljük be sóval, borssal, tűzdeljük meg alaposan füstölt szalonnával és egy kevés fokhagymával. Ezután fektessük egy kivajazott tepsibe és tegyünk a hasüregébe egy egész almát, ami előtte megtűzdeltünk szegfűszeggel. Ha ez megvan, akkor öntsünk alá 2-3 dl vörösbort, majd fedjük le és előmelegített sütőben süssük majdnem készre, de közben locsolgassuk meg a pecsenyelével. Mikor a hús már majdnem teljesen puha, szeleteljünk mellé almát, körtét, tehetünk még hozzá szőlőt, kevés naspolyát, fügét vagy datolyát, ha elpárolgott a lé alóla, akkor még 1 dl bort. A gyümölcsöket szórjuk meg egy csipet fahéjjal és öntsünk az egészre bő 1 dl vegyes gyümölcspálinkát, majd újra fedjük le és pároljuk készre az egészet. Ekkor vegyük le a fedőt róla, és süssünk egy kis színt a kacsának.
Lehetőleg fehér tálon, a gyümölcsöket mellé/köré pakolva, sült krumplival kínáljuk.
Igaz, hogy vörösbort használunk az elkészítés során, tálaláskor mégis sangriát vagy valamilyen édes fehérbort (pl. édes Egri leányka, Debrői hárslevelű vagy valamilyen jégbor, stb.) fogyasszunk a húshoz.
Jó étvágyat hozzá!
Őzpörkölt
5 kg vegyes őzhús (legyen benne csontos hús is, vagy csont)
kg-onként egy közepes fej vöröshagyma és egy-egy gerezd fokhagyma
kg-onként egy kisebb - vagy egy nagyobbnak a fele - paradicsom
2 db zöldpaprika
só, bors, pirospaprika, fél evőkanál csípős paprika
15-20 szem borókabogyó (ezeket apróra szoktam darálni, vagy borsszóróval durvára töröm)
egy kávéskanál kakukkfű és őrölt kömény
fél liter száraz vörösbor
1 dl szilva- vagy törkölypálinka
két evőkanál áfonyadzsem
Zsíron (én mindig zsírt használok, mert jobban kioldja az íz-, szín- és aromaanyagokat, mint az olaj) üvegesre pirítjuk a nagyobb kockákra vágott hagymát, majd hozzátesszük a meghámozott és feldarabolt paradicsomot (forró vízbe mártva könnyen lefejthető a héja) és a felkarikázott paprikát, majd így együtt pirítom addig, amíg a paradicsom szét nem esik. Ezután beleteszem a felkockázott húst, teszek rá egy kevés sót, pirospaprikát, majd aláöntök két dl bort és ugyanennyi vizet, majd jól összekeverem. Mikor elkezd levet engedni, teszek bele még pirospaprikát, beleteszem a borovicskát, köményt, borsot, kakukkfüvet és a zúzott fokhagymát, és addig főzöm kis - vagy közepes - tűzön, míg a hús majdnem teljesen puha nem lesz. Ekkor mehet bele a maradék bor, a pálinka, az áfonyadzsem és annyi só, édes- és csípős pirospaprika, hogy finom legyen. Ha ez megvan, akkor még 10-20 perc főzés és kész a pörkölt.
Pityókás őzragu
1-1,5 kg őzgerinc
két gerezd fokhagyma
10 szem borókabogyó
ugyanennyi zöldbors
só
1 db szerecsendió-virág
1 szem szegfűszeg (jó finomra őrölve)
1 evőkanál méz
egy kevés tárkony és bazsalikom
1 liter fehérbor
2 dl gyümölcspálinka
1 evőkanál áfonya- vagy szederlekvár
A gerincről lefejtjük a húst és vékony csíkokra vágjuk. Ráöntjük a bor felét és egy estére pihentetjük.
Ezután egy kisebb bográcsba feltesszük főni a húst, ráöntjük a bort, amiben ázott; hozzáadjuk a tört borókabogyót, borsot, a szegfűszeget, egy kevés sót, és így főzzük, amíg levet nem enged a hús. Ekkor kerüljön bele a zúzott fokhagyma, a méz és a zöldfűszerek, a szerecsendió-virág és a pálinkának a fele. Közepes lángon főzzük addig, amíg a hús már majdnem teljesen puha, majd keverjük hozzá a mézet, a maradék pálinkát, a lekvárt és ízlés szerint sózzuk. Ha menet közben elpárolog a leve, akkor először a maradék bort adjuk hozzá, majd óvatosan adagolva vízzel öntsük fel a ragut. Ha elkészült, akkor hagyjuk egy órát állni, hogy az ízek összeérjenek, majd újramelegítve, kínáló tálba szedve kínáljuk. Tarhonya, párolt zöldség és valamilyen aromás pálinka dukál hozzá ( vagy édes, félédes fehérbor).
Pálinkás sajtkrém
20 dkg trappista sajthoz végy 5 dkg vajat és 3 cl Dunai Hajós cseresznyepálinkát. A sajtot reszeld le, s dolgozd össze a vajjal és a pálinkával. Ízesítsd sóval és töröttborssal.
Ha kész, hűvös helyen hagyd pihenni legalább fél órát.
Adventi muffin
Hozzávalók (12 darabhoz):
20 dkg aszalt sárgabarack
5 dkg mazsola
4 evőkanál barackpálinka
12,5 dkg vaj
10 dkg cukor
25 dkg liszt
fél csomag sütőpor
fél mokkáskanál őrölt fahéj
fél mokkáskanál mézeskalács fűszerkeverék
2 tojás
1 evőkanál méz
fél dl tej
Előkészítés:
Az aszalt barackot és a mazsolát apró darabokra vágjuk, és összekeverjük a barackpálinkával. A vajat felolvasztjuk és a muffinformát kikenjünk vele. A maradék vajat félretesszük. A sütőt 200 fokra előmelegítjük.
Elkészítés:
A cukrot összekeverjük a liszttel, a sütőporral, a fahéjjal és mézeskalács-fűszerkeverékkel. Hozzáadjuk a barackot és a mazsolát. A tojást habosra keverjük, hozzáadjuk a vajat, a mézet és a tejet. Kanalanként a lisztes keverékhez adjuk. Ne legyen túl folyékony a massza! A tésztát a formába töltjük és a sütőben kb. 20 percig sütjük.
Almás-diós palacsinta, karamellel
A palacsinta nálunk mindennapos étel, mivel nagyon szeretjük. Mindig azt teszünk bele, ami épp itthon van. Nagy kedvenc a mákos, a túrós, a vaníliás krémmel töltött, vagy ez az almás-diós, amit, most meg is mutatok. Ez az íz kombináció teljesen ünnepivé varázsolja az egyszerű palacsintát is.
Almás-diós palacsinta, karamellel
Hozzávalók:
40 dkg finomliszt
10 dkg finom őrlésű tönkölyliszt
2 db tojás
3 evőkanál barna nádcukor
5 dl tej
4-5 dl szódavíz
1 mokkáskanál só
1 dl olaj
A liszteket tálba szitáljuk, hozzáadjuk a cukrot, sót, a tojásokat, az olajat, és először kevés tejjel elkezdjük összekeverni, míg galuskatészta állagúvá válik. Majd apránként adogatva a tejet és a szódavizet folyamatosan kevergetve, sima palacsinta tésztává keverjük. Mikor ezzel készen vagyunk, a tésztát fél órát pihentetjük. Addig elkészítjük az alma tölteléket.
Almás-diós palacsinta, karamellel
A töltelékhez:
6 db közepes alma
3 dkg vaj
10 dkg darált dió
5 dkg mazsola
10 dkg barna nádcukor
1 mokkáskanál fahéj
0,5 dl almapálinka (Dunai Hajós Alma Pálinka)
Az almákat megtisztítjuk, negyedeljük, és kisebb szeletekre vágjuk. A vajon megpároljuk, közben hozzáadjuk a megmosott mazsolát, cukrot és a pálinkát. Mikor az alma megpárolódott hozzáadjuk a fahéjat és jól összekeverjük.
A tésztát a pihentetés után, pici olajjal kikent palacsinta sütőben egymás után kisütjük.
A karamellhez:
5 evőkanál cukor
4 dkg vaj
1 dl tej
A cukrot megkaramellizáljuk, majd hozzákeverjük a vajat és jól egyneművé keverve, hozzáadjuk a tejet és addig forraljuk, míg teljesen sima lesz. Tálaláshoz, kissé felmelegítjük, míg újra folyóssá válik.
Almás-diós palacsinta, karamellel
A palacsintákra szórunk egy kanálnyi darált diót, ráteszünk egy kanálnyi párolt almát, elsimítjuk és négybe hajtva a tányérra tesszük, megszórjuk egy kevés porcukorral és megcsorgatjuk ízlés szerint a karamellel.
A receptet készítette: Szabó Veronika
Almás-marcipános rolád, karamellel borítva
Mostanában, kedves barátunk pálinkáival, a Dunai Hajós Pálinkákkal kísérletezgetek, melyikből milyen finomságokat tudok alkotni. Most az alma pálinkán volt a sor. Sok finomság jutott eszembe, íme az egyik közülük. Természetesen jön majd a többi is.
Az alma pálinka karakteres íze, ad egyfajta pluszt ennek a finom, gyümölcsös desszertnek. Elkészítését tekintve egy nagyon könnyű sütemény, amit a marcipán és a karamell, szinte ünnepivé varázsol.
Almás-marcipános rolád, karamellel borítva
Hozzávalók a piskótához:
5 db tojás
5 evőkanál cukor
4 evőkanál simaliszt
A töltelékhez:
7-8 db közepes alma
10 dkg marcipán massza
0,5 dl alma pálinka (Dunai Hajós Alma Pálinka)
5 dkg barna nádcukor
3 dkg vaj
1 kiskanál őrölt fahéj
1 kiskanál őrölt gyömbér
A karamellhez:
5 evőkanál cukor
4 dkg vaj
0,5-1 dl tej
Elkészítés:
A sütőt előmelegítem 180 fokra, egy nagy gáztepsit kibélelek sütőpapírral, amit megkenek vajjal és kiszórok liszttel.
A piskótához egy nagyobb tálban a tojásokat és a cukrot, gépi habverő legnagyobb fokozatán, fehéredésig felverem, majd apránként hozzákeverem a lisztet. A masszát beleöntöm a tepsibe és 200 fokon, 10 perc alatt készre sütöm. Miután megsült, a sütőpapír segítségével feltekerem és így hagyom hűlni.
A töltelékhez az almákat megtisztítom, negyedelem, majd vékony szeletekre vágom. Egy magasabb falú serpenyőben vajat melegítek, majd hozzáadom az almát, a cukrot és a reszelt citromhéjat és fedő alatt, kis lángon párolom. Mikor az alma megpuhult, hozzáadom a gyömbért, a fahéjat és a pálinkát. Nagyobbra veszem alatta a lángot és összeforralom. Ne legyen a töltelék teljesen száraz, mert úgy finom, ha a piskótát átjárja a finom édes, fűszeres szaft. Míg a töltelék hűl addig elkészítem a karamellt a tetejére.
Egy mártásos edényben felhevítem a cukrot, míg karamell nem lesz belőle, hozzáadom a vajat, majd a tejet és az egészet folyamatosan kevergetve simára forralom. Mikor kész, hagyom egy kicsit hűlni, de csak annyira, hogy ne dermedjen meg teljesen.
A piskóta lapot kiterítem, az alma tölteléket elsimítom a tetején, és a marcipánt apró darabokra vágva elosztom rajta, úgy, hogy mindenhová jusson. Majd az egészet óvatosan feltekerem és tálra téve beborítom a még folyós karamellel. Miután bevontam, hűtőbe téve pihentetem tálalásig, hogy jól összeérjenek az ízek.
A receptet készítette: Szabó Veronika
Bajor csokis körtetorta
2 hámozott, kockára vágott körte
2 dl fahéjas cukorszirup
fél vaníliarúd
5 zselatinlap
3 dl tej
4 tojássárgája
7,5 dkg cukor
1,5 kávéskanál vaníliaaroma
1,5 dl körtepálinka
1 vékony piskótalap
20 dkg étcsokoládé
2 evőkanál olaj
1 kávéskanál kakaó
csokoládéreszelék (egyszínű, de lehet színes is)
Vastag falú lábasban, a cukorszirupban, a kettévágott vaníliarúddal együtt, 10 percig főzzük a körtéket. A levükben hagyjuk kihűlni, majd lecsöpögtetjük, és másnapig hűtőbe tesszük. A zselatinlapokat hideg vízbe áztatjuk. A tejet felforraljuk. A 4 tojássárgáját a cukorral fehéredésig verjük. Lassanként hozzáöntjük a tejet, majd kislángon sűrűre főzzük. Amint sűrűsödik, levesszük a tűzről. A kinyomkodott zselatint a krémhez keverjük, majd a vaníliát is hozzáadjuk és kihűtjük, közben időnként megkeverjük. A hideg tejszínt kemény habbá verjük. Amikor a krém kihűlt, beletesszük a körtéket, az alkoholt, majd jól beleforgatjuk a tejszínt is. A krémet olajjal kikent formába simítjuk 2 cm vastagon, majd a piskótával betakarjuk. Hűtőbe tesszük. Másnap kivesszük a formából. A csokoládét vízgőz felett megolvasztjuk, majd az olajat is hozzáadjuk, és habosra keverjük. A csokit langyosra hűtjük, majd a krémre öntjük úgy, hogy mindenütt jól befedje. Tálalásig hűtőbe tesszük. Csokiforgáccsal és kakaóval megszórva kínáljuk.
Cseresznyebefőtt (Alkoholos)
1 kg cseresznye
1 darabka fahéj
1 vaníliarúd
2 szegfűszeg
25 dkg cukor
4 dl gyümölcspálinka
A cseresznyét megmossuk, és a fűszerekkel együtt befőttesüvegekbe rakjuk. A cukorral megszórjuk, és az alkohollal leöntjük úgy, hogy teljesen ellepje a cseresznyét. Az üveget lezárjuk, és 1 hétig mindennap többször megrázzuk, hogy a cukor jól átjárja a gyümölcsöt. 2 hónap múlva fogyasztható.
Cseresznyés palacsinta részegen
Palacsinta alapmassza 20 db palacsintához, 50 dkg cseresznye, 1 mokkáskanál őrölt fahéj, kevés porcukor, 2 evőkanál cseresznyepálinka (ha gyerekek is esznek belőle, akkor 1 teáskanál pálinkaaroma).
A cseresznyét megmosom, lecsöpögtetem és kimagozom. Kissé kinyomkodva a fahéjjal együtt belekeverem a palacsintatésztába és kicsi palacsintákat sütök belőle. A kisült tésztát porcukorral megszórom, megöntözöm néhány csepp pálinkával és félbehajtva azonnal kínálom. Ha aromával készítem, akkor fél dl tejbe belekeverem az aromát, és azzal locsolom meg.
Cseresznyés tekercs
Hozzávalók (10 szelethez):
6 tojás
15 dkg liszt
5 dkg étkezési keményítő
fél teáskanál sütőpor
2 teáskanál mézeskalács fűszerkeverék
20 dkg cukor + 2 evőkanál a szóráshoz
3 csomag vaníliás cukor
1 üveg cseresznyebefőtt
2 evőkanál cseresznyepálinka
5 dkg fehér csokoládé
6 dl tejszín
2 evőkanál tejcsokoládé-forgács
A tojásokat kettéválasztjuk. A lisztet, a keményítőt, a sütőport és a mézeskalács fűszerkeveréket összekeverjük. Kibélelünk sütőpapírral egy sütőtepsit, és kivajazzuk. A sütőt 200 fokra (gázsütő 3. fokozat) előmelegítjük.
A tojásfehérjét kemény habbá verjük, beleszitálunk 7,5 dkg cukrot, és addig keverjük, amíg fényes lesz. A tojássárgájákat 12,5 dkg cukorral, 1 csomag vaníliás cukorral krémesre keverjük. Rászitáljuk a lisztes keveréket, és ráhalmozzuk a tojáshab felét. Óvatos mozdulatokkal összeforgatjuk. Végül a maradék habot is belekeverjük. A masszát a tepsibe simítjuk. A sütőben kb. 15 percig sütjük. Vékonyan megszórunk kristálycukorral egy tiszta konyharuhát, ráborítjuk a piskótát, és a ruha segítségével feltekerjük. Hagyjuk kihűlni.
A cseresznyét lecsepegtetjük, megöntözzük a pálinkával. A fehér csokoládét lereszeljük. A tejszínt kemény habbá verjük, beledolgozzuk a maradék 2 csomag vaníliás cukrot és két evőkanál kivételével a fehér csokoládét. A masszát kettéosztjuk, a felébe belekeverjük a cseresznyét. A piskótát kitekerjük, megkenjük a cseresznyés masszával, és újra feltekerjük. A tekercset bevonjuk a maradék tejszínnel, és megszórjuk a tej- és a félretett fehér csokoládéforgáccsal.
Csokis csillagok
15 dkg étcsokoládé
30 dkg darált mogyoró
15 dkg cukor
5 evőkanál gyümölcspálinka
5 evőkanál vágott mogyoró
A csokoládét lereszeljük.
A darált mogyorót összekeverjük a csokoládéval, a cukorral,
a pálinkával és annyi vízzel (5-10 evőkanál), hogy jól gyúrható masszát kapjunk.
A masszát fólia között kb. fél cm vastagon kinyújtjuk,
és csillag alakú formával kiszaggatjuk.
A csillagok közepét megszórjuk vágott mogyoróval,
kissé belenyomkodjuk, és hideg helyen 1 napig szárítjuk.
Ezeregyéjszaka-torta
Hozzávalók (10 szelethez):
A tésztához: 5 tojás
1 mokkáskanál őrölt fahéj
3 evőkanál cseresznyepálinka
3 evőkanál cukor
5 evőkanál liszt
3 dkg kakaópor
1 mokkáskanál sütőpor
A töltelékhez: 1,2 dl tej
1 vaníliarúd
5 dkg vaj
50 dkg fagyasztott gesztenyepüré
5 lap zselatin vagy 1 csomag (2,5 gramm)zselatinpor
3 dl tejszín
A díszítéshez:
30 dkg kész marcipánmassza
3 dkg porcukor
A sütőt közepes lángra (180 °C; légkeveréses sütőben 165 °C) előmelegítjük. A tojások sárgáját az őrölt fahéjjal, a pálinkával meg 2 evőkanál vízzel habosra keverjük. A tojásfehérjét a cukorral kemény habbá verjük. A lisztet a kakaóporral meg a sütőporral átforgatjuk. A kétféle tojásos masszát óvatosan egymásba forgatjuk úgy, hogy közben a kakaós lisztet is apránként hozzáadjuk. Egy 22 centi átmérőjű tortaformát sütőpapírral kibélelünk, a masszával megtöltjük, a forró sütőben 25-30 percig sütjük. Elkészültét a beleszúrt tűvel ellenőrizhetjük. A tejet a hosszában kettéhasított vaníliarúddal felforraljuk, majd kiemeljük belőle. Utána a vajjal meg a gesztenyepürével összegyúrjuk. A zselatinlapokat hideg vízbe áztatjuk, kissé kinyomkodjuk, a gesztenyekrémbe keverjük a habbá vert tejszínnel együtt. A tortalapot lapjában elfelezzük, a krémmel megtöltjük, és az oldalát meg a tetejét is körbekenjük vele. Dermedni hagyjuk, végül a marcipánmasszából kiszúrt formákkal díszítjük Még gazdagabb, ha a krémmel csak töltjük a tortát, kívülről pedig olvasztott csokoládéval vonjuk be.
Fahéjas csillag
5 tojásfehérje,
450 g porcukor,
500g őrölt mandula,
1 tk. őröltfahéj,
20 ml cseresznyepálinka,
porcukor a tészta kinyújtásához
A tojásfehérjét elektromos habverővel nagyon kemény habbá verjük, közben fokozatosan beleszórjuk a porcukrot. Körülbelül 1 csészényi habot félreteszünk. A sütőt 160 °C fokra felmelegítjük. Összekeverjük a mandulát a fahéjjal, majd a felét a cseresznyepálinkával együtt óvatosan (a keverőt legalacsonyabb fokozatra állítva) a tojáshabba keverjük,
és végül a maradék mandulás keveréket is belegyúrjuk. A massza alig legyen ragacsos. Porcukorral vékonyan meghintett nyújtódeszkán a tésztát adagonként körülbelül 5 mm vastagra nyújtjuk, és megkenjük a félretett habbal. Különböző méretű csillagokat szúrunk ki belőle.
Farsangi fánk - Frank Júlia receptje alapján
Hozzávalók:
50 dkg liszt
1/2 liter tej
6 tojássárgája
3 dkg élesztő
7 dkg vaj
1 evőkanál cukor
1 evőkanál pálinka
1 csomag vaníliáscukor
1 mokkáskanál só
A sütéshez: bő olaj
A tálaláshoz: lekvár
A szétmorzsolt élesztőt a cukorral 2 dl langyos tejben felfuttatjuk. A lisztet tálba tesszük, beleöntjük a futtatott élesztőt, a 6 tojássárgáját, rumot, sót, valamint a megmaradt tejet (a maradék tej ne legyen nagyon hideg, mert lassítja a tészta kelését).
A tésztát addig gyúrjuk, gyömöszöljük, amíg hólyagossá válik, ekkor hozzádolgozzuk a vajat. A tésztát mégegyszer átdolgozzuk. Cipót formálva, liszttel meghintve, ruhával letakarva addig kelesztjük, míg a tészta térfogata duplájára nő.
Amikor megkelt a tésztánk, kinyújtjuk ujjnyi vastagra, lisztbe mártott nagy fánkszaggatóval kiszaggatjuk, és ezután még így a deszkán pihentetjuk 15 percig. Közben egy lábasban hevítünk kb. 5 ujjnyi vastag olajat, és kezdődhet a "móka": a fánk sütés.
Feketeerdő kuglóf
1 üveg (720 ml) meggybefőtt
25 dkg RAMA margarin
20 dkg cukor
csipetnyi só
2 zacskó vaníliás cukor
5 db tojás
1 1/4 dl krémföl
4 ek cseresznyepálinka
42,5 dkg liszt
1 zacskó sütőpor
2 ek kakaópor
a forma kikenéséhez margarin, zsemlemorzsa
A meggyet lecsöpögtetjük, levét felfogjuk. A RAMA margarint a cukorral, sóval és 1 zacskó vaníliás cukorral kikeverjük.
Egyenként beledolgozzuk a tojásokat, hozzáadjuk a krémfölt meg a pálinkát, és beleszitáljuk a sütőporral elvegyített lisztet.
A fele tésztába kakaóport dolgozunk, és belevegyítjük a fele meggyet.
A többit a világos tésztába vegyítjük.
A sötét, majd a világos tésztát margarinnal kikent, morzsával megszórt formába töltjük, és villával márványosra keverjük.
Előmelegített sütőben, 175 fokon 1 1/4 órát sütjük. 5 percig a formában hűlni hagyjuk, majd rácsra borítjuk.
Feketeerdő tekercs
6 tojás
1 csipet só
10 dkg cukor
10 dkg liszt
3 teáskanál kakaópor
1 üveg meggybefőtt
1 csomag vaníliás cukor
40 dkg tejszín
5 dkg étbevonó
1 csomag habfixáló
1 evőkanál cseresznyepálinka
sütőpapír
A sütőt előmelegítjük. A tepsit kibéleljük sütőpapírral. A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét sóval habbá verjük. A tojássárgáját a cukorral krémesre keverjük. A lisztet vegyítjük a kakaóporral, majd óvatosan a tojáshabbal is. A tésztát egyenletesen elosztjuk a tepsiben, majd 200 fokos sütőben 12 percig sütjük. Enyhén benedvesített cukorral megszórt konyharuhára borítjuk, és lehúzzuk róla a sütőpapírt. A piskótát a kendő segítségével a hosszabb oldalától kezdve feltekerjük, majd hűlni hagyjuk. A meggyet megmossuk, kimagozzuk, vagy szűrőben lecsepegtetjük, és összeforgatjuk a vaníliás cukorral. A bevonót darabokra törjük, és forró vízfürdőben kevergetés közben megolvasztjuk. Azonnal kiolajozott tálcára öntjük, és dermedni hagyjuk. A tejszínt habfixálóval habbá verjük, hozzáadjuk a cseresznyepálinkát is. A piskótalapot széthajtjuk, rásimítjuk a tejszín harmadát, és eloszlatjuk rajta a meggyet. A piskótát hosszában feltekerjük, tálcára helyezzük, és megkenjük a maradék habbal.
Feketeerdő-torta pálinkával
Hozzávalók (kb. 12 szelethez):
1 tábla tejcsokoládé
5 tojás
5 evőkanál + 4 evőkanál gyümölcspálinka
20 dkg porcukor
20 dkg liszt
2 evőkanál kakaó
50 dkg meggy
20 dkg meggylekvár
7,5 dl tejszín
3 csomag habfixáló
8 dkg finom szemcsés kristálycukor
3 evőkanál csokoládéreszelék
Előkészítés: a csokoládét lereszeljük. Kibélelünk sütőpapírral egy kb. 26 cm átmérőjű kapcsos tortaformát. A sütőt 180 fokra (gázsütő 2. fokozat) előmelegítjük.
Elkészítés: habosra keverjük a tojásokat 5 evőkanál pálinkával. Folyamatosan keverve egymás után beledolgozzuk a porcukrot, a lisztet, a kakaót és a csokoládét. A masszát a formába öntjük, és a sütőben kb. 60 percig sütjük. Kivesszük a formából és hagyjuk kihűlni. A meggyet megtisztítjuk, megmossuk, kimagozzuk, alaposan lecsepegtetjük, és 12 szép szemet félreteszünk a díszítéshez. A maradékot összekeverjük a meggylekvárral. A tortát vízszintesen kettévágjuk, a vágott felületen mindkét lapot megcsepegtetjük a maradék pálinkával. Az alsó lapot egy tálra fektetjük, szétosztjuk rajta a meggyes masszát. A tejszínt a habfixálóval és a cukorral kemény habbá verjük, a felét a meggyre simítjuk. Ráborítjuk a felső tortalapot, kicsit megnyomkodjuk. A maradék tejszínnel körös-körül bevonjuk a tortát (az oldalát is). Kevés tejszínből habrózsákat is nyomhatunk a torta szélére. A tortát a félretett meggyszemekkel és csokoládéreszelékkel díszítjük. Betesszük kb. 2 órára a mélyhűtőbe, hogy éppen elkezdjen fagyni.
Gyümölcshab fagylalt
500 g tejszínhab
250 g málna vagy más gyümölcs
4 evőkanál cukor
2 cl málnapálinka
A tejszínhabot, a gyümölcsöt és a cukrot öntsük egy tálba, alaposan turmixoljuk össze, egészen addig, amíg a gyümölcs pürés állagúvá nem válik. Töltsük a masszát a fagylaltgépbe, vagy tegyük a mélyhűtőbe kb. 2 órára.
Időnként keverjük meg, tálaljuk friss gyümölccsel.
Hideg őszibarackleves kávéhabbal
Ebben hőségben, igazán jól esik ez a különleges barackleves. Gyorsan elkészül és nagyon finom. Természetesen, ha gyerekek is fogyasztják, akkor inkább koffeinmentes, vagy gabonakávét használjunk hozzá és a pálinkát is hagyjuk ki!
Hozzávalók:
80 dkg őszibarack vagy 1,5 konzerv barack
4 dl tej
2 dl tejszín
0,5 dl barackpálinka (Dunai Hajós Barack Pálinka)
3 evőkanál gesztenye méz
1 csipetnyi fahéj
A habhoz:
0,5 dl nagyon sűrű kávé (azonnal oldódó) (lehet koffeinmentes is)
1,5 dl tejszín
1 ek porcukor
A barackokat megpucoljuk, magjukat eltávolítjuk, vékony szeletekre, vagy kis kockákra vágva az egyik felét a tejjel, a tejszínnel, fahéjjal, a mézzel és a barackpálinkával, botmixerrel egyneművé mixeljük. A megmaradt szeletelt barackokat egy üvegtálba tesszük és ráöntjük a mixelt sűrű levet, jól elkeverjük és jégbe hűtjük.
Tálaláskor a tejszínt a porcukorral és a kávé felével habbá verjük. A kitálalt leves tetjére habzsákkal rózsákat nyomunk, majd a rózsákra egy-két csepp sűrű kávét cseppentünk. Végül az egészet kevés mézzel megcsurgatjuk.
A receptet készítette: Szabó Veronika
Hideg, vaníliás-körtés rétes, forró meggyel
Hozzávalók:
1 csomag réteslap,
2 csomag vaníliás pudingpor (főzhető),
40 dkg meggy (lehet konzerv is),
2 db citrom,
só, cukor,
2 evőkanál keményítő,
fahéj, szegfűszeg,
4 db körte (lehet konzerv is),
5 cent körtepálinka
Elkészítés:
A pudingot az átlagosnál sűrűbbre főzzük. A körtéket meghámozzuk, kockára vágjuk, és annyi cukros, citromos vízben, hogy éppen ellepje, puhára pároljuk. Ha kihűlt, hozzáadunk 3 cent körtepálinkát.
Amikor a puding is kezd kihűlni, hozzákeverjük a leszűrt körtéket és a maradék pálinkát.
A réteslapokat kiterítjük, ráhalmozzuk a hideg körtés pudingot, feltekerjük, és 260 fokos sütőben 10 perc alatt pirosra sütjük.
A meggyet kimagozzuk, cukros-fahéjas vízben – éppen hogy ellepje – megfőzzük, és amikor forr, étkezési keményítővel sűrítjük. A rétest kihűtjük, felszeleteljük, és a forró meggyel leöntjük.
Holland cseresznyetorta
30dkg mélyhűtött leveles tészta
7,5 dl tejszín
5 dkg mandulaforgács
50 dkg cseresznye
4 ek cukor
fél teáskanál őrölt fahéj
1 ek étkezési keményítő
10 dkg porcukor
2 ek cseresznyepálinka
3 ek zselatinpor
1 ek vaníliás cukor
A leveles tésztát hagyjuk felengedni. A mandulaforgácsot világosra pirítjuk. A cseresznyét megmossuk, leszárítjuk, és kimagozzuk. 1,2 dl vízzel, 2 ek cukorral és fahéjjal 7 percig főzzük. 1 ek hideg vízzel elkevert keményítőt a cseresznyébe keverünk, egy pillanatra felforraljuk és hagyjuk kihűlni. A sütőt 200 fokra felforrósítjuk. A leveles tésztát kinyújtjuk, 3 db 26 cm átmérőjű kört vágunk ki belőle, és egy hideg vízzel leöblített sütőlemezre fektetve 10 perc alatt világosbarnára sütjük. Az egyik lehűlt tortalapot bekenjük a ribizlizselével. A porcukrot elkeverjük a cseresznyepálinkával, és bevonjuk a zselét. A mázat hagyjuk megszáradni. A tejszínt a maradék cukorral és a vaníliás cukorral kemény habbá verjük. Az 1dl vízben felázott zselatint felmelegítjük, majd ha kihűlt, 3 ek habbal összekeverjük, és a maradék tejszínhabba forgatjuk. A 2. tésztalapon elosztjuk a leszűrt cseresznyekompótot, és bekenjük a zselatinos habbal. A mázas tésztalapot 12 darabra vágva elhelyezzük a tejszínhabon. A torta oldalát kevés tejszínhabbal bekenjük, és pirított mandulával megszórjuk. A tetejét habrózsákkal és cseresznyeszemekkel díszítjük.
Illatos almakarikák
15 dkg liszt
4 kiskanál sütőpor
10 dkg tehéntúró
2 tojás
1 dl tej
1 ek cukor
só
2 nagyobb alma
2 ek liszt
2 ek almapálinka
A lisztet a sütőporral összeszitáljuk. Az áttört túróval, a felvert tojásokkal, a tejjel, a cukorral és a csipetnyi sóval simára keverjük.
Akkor jó, ha olyan az állaga, mint a nagyon sűrű palacsintatésztának.
Az almákat meghámozzuk, magházukat eltávolítjuk, húsukat felkarikázzuk és megöntözzük a pálinkával.
Ezután egyenként lisztbe, majd a túrós tésztába mártjuk és forró olajban aranybarnára sütjük.
Fahéjas porcukorral meghintve tálaljuk.
Kecskeméti barackleves hidegen
3 dl rostos baracklé
2 dl friss narancslé
1 dl tejszín
1 csomag hidegen kikeverhető vaníliás pudingpor
30 dkg barack
citromlé
0,5 dl barackpálinka
A baracklevet a narancslével öntsd egy levesestálba. Csorgasd bele a tejszínt, szórd bele apránként a pudingport, és habverővel keverd simára, majd hűtsd be.
A barackot vágd apró kockákra, locsold meg citromlével és pálinkával, majd azt is tedd hidegre.
Tálalás előtt az ízesített barackot keverd a levesbe. Csészébe vagy koktélos poharakba merve, citromfűlevelekkel díszítve kínáld.
Kecskeméti ropogós barack
Hozzávalók:
50 dkg félérett sárgabarack
fél dl barackpálinka (vagy 1 teáskanál barackpálinka-aroma és víz)
1 db egész tojás
10 dkg szójaliszt
2 evőkanál méz
csipet só
a tálaláshoz: 1 evőkanál barackpálinka és ízlés szerint sárgabarackdzsem
Elkészítése:
A tojást habosra verjük a barackpálinkával, majd annyi szójalisztet keverünk hozzá, amitől sűrű, de még folyékony marad a tészta. Tíz percig hagyjuk állni. Közben a gyümölcsöt megmossuk, letöröljük, és egészben (tehát a magjával együtt) kevés szójalisztben megforgatjuk, és a tésztába hempergetjük. Azonnal beleengedjük a 180 fokos forró olajba, és 1-2 perc alatt piros-ropogósra megsütjük. A fölösleges olajat lecsöpögtetjük és tálra rakjuk. A barackpálinkával hígított sárgabarackdzsemet külön tálkában vagy mártásos csészében mellétesszük. Ki-ki belemártogatja a saját adagját. Egyszerűen és gyorsan készíthető.
Kivi mix
4 pohárhoz:
4 érett kivi
2 érett körte
2 dl grépfrútlé
2 dl tej
3-4 evőkanál édesítőpor
4 evőkanál körtepálinka
A kivit és a körtét meghámozzuk, a körte magházát kivájjuk, és mindkét gyümölcsöt kisebb darabokra vágjuk. A kivit és a körtét mixerben pépesítjük, hozzákeverjük a grépfrútlevet és a tejet. Édesítőporral és a körtepálinkával ízesítjük, és poharakba töltjük.
Marcipánnal töltött, aszaltszilvás bejgli
Ezzel a különleges desszerttel pedig felteszem a koronát a karácsonyi menüre.
Ez nem egy szokványos bejgli recept, különleges ízt érhetünk el az ágyas szilva pálinkával, amely még inkább hangsúlyozza a szilva ízt, a marcipán és a darált mandula íze pedig nagyon jól illik a szilvához. Attól sem kell tartanunk, hogy a végeredmény egy intenzív alkoholos desszert lesz, mert az áztatás és a sütés közben az alkoholtartalom elpárolog. A marcipán krémszerűvé válik a bejgliben, ami még inkább fokozza az ízhatást.
Marcipánnal töltött, aszaltszilvás bejgli
Hozzávalók 8 személyre:
Elkészítési idő: 60 perc + 12 óra pihentetés
25 dkg liszt
10 dkg vaj
1 tojás
2 evőkanál porcukor (barna cukor)
1 dkg élesztő
1 dl tej
1 evőkanál tejföl
pici só
A kenéshez:
1 tojássárgája elkeverve néhány csepp tejjel
1 tojásfehérje szintén kenéshez
Marcipánnal töltött, aszaltszilvás bejgli
A töltelékhez:
25 dkg aszalt szilva
15 dkg marcipán massza
10 dkg cukrozott darált mandula
1 dl ágyas szilva pálinka (Dunai Hajós Szilva Pálinka)
Elkészítés:
A tésztához az élesztőt a tejben, egy csipet cukorral felfuttatom, majd a többi hozzávalóval összegyúrom. Nem hagyom kelni, rögtön kinyújtom, kb. 3-4 mm vastagra. A töltelékhez az aszalt szilvát előző nap beáztatom a szilvapálinkába, majd ezt a felhasználáskor lecsöpögtetem. A szilvák belsejét megtöltöm marcipán masszával. A kinyújtott tésztát meghintem enyhén cukrozott darált mandulával, majd elrendezem rajta egyenletesen a töltött szilvákat és feltekerem (közben egy kissé óvatosan megnyomkodom, hogy ne dudorodjanak nagyon a szilva szemek), egy sávot szabadon hagyok, hogy amikor feltekerem, akkor ez legyen a bejgli talpa. Enyhén kivajazott sütőformába fektetem. A tejjel elkevert tojássárgájával megkenem, először hosszanti irányba, 30 perc eltelte után kereszt irányban is lekenem, majd pár órára hűtőbe teszem pihentetem. Majd megkenem a tojásfehérjével és éjszakára a hűtőben hagyom. Ettől lesz szép márványos és fényes a bejgli. Sütés előtt hurkapálcával, kötőtűvel koppanásig megszurkálom, hogy a süléskor keletkező gőz szabadon távozni tudjon. Előmelegített sütőbe teszem, 180 fokon 25-30 perc alatt, arany barnára sütöm.
Megjegyzés:
A tésztába sima fehér liszt helyett, használhatunk fehér tönkölybúzalisztet.
A töltelékekbe lehetőleg barna nádcukrot használjunk, de ezt helyettesíthetjük sztíviával,
vagy más édesítőszerrel is.
A receptet készítette: Szabó Veronika
Meggyes fagylaltkehely
1 doboz vanília-meggy fagyi
460 g meggybefőtt
2,5 dl tejszínhab
2 csomag vaníliáscukor
2-3 cl cseresznyepálinka
1) A fagylaltot kivesszük a mélyhűtőből, és a hűtőszekrénybe tesszük. A meggyet leszűrjük, lecsepegtetjük, a négy fagylaltkelyhet lehűtjük.
2) A tejszínt egy csomag vaníliáscukorral felverjük, leöntjük cseresznyepálinkával, majd kinyomózsákba töltjük.
3) A meggyet megszórjuk vaníliáscukorral, majd a fagylalttal és a tejszínhabbal rétegesen beleöntjük a kelyhekbe.
Meggyes süti
Hozzávalók:
vaj vagy sütőmargarin a forma kikenéséhez
15 dkg magozott meggy
6 ek liszt
1,5 dl tej
1 tojás
6 ek barnacukor
1/2 ek szódabikarbóna
1 cs. sütőpor
2 ek meggypálinka
1/2 ek fahéj
3-4 ek darált dió
1 ek olívaolaj
só
Elkészítés:
A lisztet, sütőport, barnacukrot, szódabikarbónát, fahéjat, sót, darált diót keverjük össze alaposan egy tálban.
A tojást keverjük össze, majd keverjük hozzá a tejet, olívaolajat és a meggypálinkát. Egy kör alakú sütőformát kenjünk meg vajjal vagy sütőmargarinnal, majd az aljára pakoljuk be jó sűrűn a kimagozott meggyet. Keverjük össze alaposan a tojásos keveréket a lisztes keverékkel. Öntsük a meggy tetejére az összekevert tésztát.
Süssük 180 fokon 25 percig. Ellenőrizzük tűvel a tésztát, mielőtt kivesszük a sütőből. A sütőből kivéve, tegyünk a forma tetejére egy tányért, és fordítsuk rá a tányérra a formát, így hagyjuk kihűlni, ezáltal a meggyből kifolyó lé egy picit "eláztatja" a tésztát, amitől még finomabb lesz.
Mentás almafelfújt
Hozzávalók a tésztához 6-8
személyre:
20 dkg liszt
10 dkg puha vaj
8 dkg cukor
1 dkg kakaópor
1 tojás
1/2 cs sütőpor
1 cs vaníliás cukor
1 evőkanál tejföl
A töltelékhez:
80 dkg alma
3 tojás
1 evőkanál liszt
10 dkg barna cukor
1 cs vaníliás cukor
3 dkg vaj
1/2 citrom reszelt héja
1,5 dl tejszín
1 csokor friss mentalevél
2 cl almapálinka (Dunai Hajós Alma Pálinka)
Elkészítési idő: 30-60 perc (könnyű)
Elkészítés:
A tészta hozzávalóit összegyúrom, majd hűtőbe téve pihentetem egy-két órát.
A töltelékhez az almát megtisztítom, vékonyan felszeletelem, serpenyőben, vajon megpárolom, majd kihűtöm. A tojás sárgákat habosra keverem a cukorral és a vaníliás cukorral, hozzákeverem a kanál lisztet, beleteszem a reszelt citromhéjat, a tejszínt és az apróra vágott friss mentát, és az almapálinkát. Hozzáadom az almát és óvatosan beleforgatom a kemény habbá vert tojásfehérjét.
A tésztát 6 egyenlő darabra osztom, egyesével vékonyra nyújtom és kibélelem a formákat, úgy, hogy ráhagyok annyi tésztát, amit miután a formát megtöltöm az alma töltelékkel ráhajtom a tetejére. Ráteszem a sütőformák tetejét. Előmelegített sütőben közepes hőfokon (190 fok) kb. 35-40 perc alatt megsütöm.
Melegen, vanília fagylalttal tálalom.
Amiben sütöttem: Mázas almasütő
Tálalás: Mázas almasütő + almás desszert tányér
A receptet készítette: Szabó Veronika
Mentás almafelfújt (2. verzió)
Ez a recept ugyan az, mint az előző, annyi különbséggel, hogy egyben, pite sütő formában sütöm.
Mentás almafelfújt (2. verzió)
Hozzávalók a tésztához 6-8 személyre:
20 dkg liszt
10 dkg puha vaj
8 dkg cukor
1 dkg kakaópor
1 tojás
1/2 cs sütőpor
1 cs vaníliás cukor
1 evőkanál tejföl
A töltelékhez:
80 dkg alma
3 tojás
1 evőkanál liszt
10 dkg barna cukor
1 cs vaníliás cukor
3 dkg vaj
1/2 citrom reszelt héja
1,5 dl tejszín
1 csokor friss mentalevél
2 cl almapálinka (Dunai Hajós Alma Pálinka)
Elkészítési idő: 30-60 perc (könnyű)
Elkészítés:
A tészta hozzávalóit összegyúrom, majd hűtőbe téve pihentetem egy-két órát.
A töltelékhez az almát megtisztítom, vékonyan felszeletelem, serpenyőben, vajon megpárolom, majd kihűtöm. A tojás sárgákat habosra keverem a cukorral és a vaníliás cukorral, hozzákeverem a kanál lisztet, beleteszem a reszelt citromhéjat, a tejszínt és az apróra vágott friss mentát, és az almapálinkát. Hozzáadom az almát és óvatosan beleforgatom a kemény habbá vert tojásfehérjét.
A tésztát kinyújtom, kibélelek vele egy pite sütő formát, megtöltöm az alma töltelékkel, majd 3 db almát felszeletelve ráteszek a tetejére.A széléről a tásztát visszahajtogatom. Előmelegített sütőben közepes hőfokon (190 fok) kb. 35-40 perc alatt megsütöm. Érdemes alufóliával bevonni a tésztát a szélén, mert akkor a tészta finom puha lesz.
Amiben sütöttem: Pitesütő almás dekorral
Tálalás: Almás desszert tányér
A receptet készítette: Szabó Veronika
Mentás-citromfüves körtefelfújt
Hozzávalók 4-6 személyre:
1/2 szikkadt kakaós kalács
4 db körte
4 db tojás
15 dkg barna nádcukor
2 evőkanál liszt
10 dkg vaj
1/2 citrom héja
1,5 dl tejszín
2 cl vilmoskörte pálinka (Dunai Hajós Vilmoskörte Pálinka)
1-1 kis csokor menta ill. citromfű levél
1 db vanília rúd
Elkészítés:
A kalácsot felszeleteljük, megpirítjuk mindkét felüket, majd egy kivajazott, magasabb falú sütőedényt kibélelünk velük.
A körtéket meghámozzuk, a magházukat eltávolítjuk, felszeleteljük.
A tojások sárgáját a cukorral, vaníliával és a citrom héjjal habosra keverjük, hozzáadjuk a körtepálinkát, beleszitáljuk a lisztet, az aprított mentát és citromfüvet, és a tejszínt. Majd beletesszük a felszeletelt körtét.
A tojásfehérjét kemény habbá verjük és óvatosan beleforgatjuk a masszába. Ráöntjük az egészet a kalácsokra, majd előmelegített sütőben, közepes hőfokon (gáz sütőnél 190°C) kb. 35-40 percig sütjük.
A receptet készítette: Szabó Veronika
Részeges almakarikák bundában, vaníliás, habos grízpudinggal
Gyermekkorom két állandó kedvencét vegyítve, kissé megbolodítva, készítettem el. Szerintem, nincs olyan ember, aki ne ismerné mindkettőt, a bundázott almát, amit hívhatunk úgy is, hogy alma pongyolában és a vaníliás grízpuding, ami pedig más néven habos tejbegríz. Külön-külön is isteni finom mindkettő, de így együtt pazar! És hogy még fokozzam az ízeket, egy kis almapálinkával, fűszerekkel és karamellel tettem még izgalmasabbá.
Részeges almakarikák bundában, vaníliás, habos grízpudinggal
Hozzávalók 4 személyre:
4 db nagyobb alma
0,5 dl alma pálinka (Dunai Hajós Alma Pálinka)
2 bő evőkanál méz
2-3 szem szegfűszeg
1-2 darabka fahéj
Elkészítés:
Az almákat meghámozzuk, a magházukat eltávolítjuk egy erre alkalmas célszerszámmal, majd ujjnyi szeletekre vágjuk. A pálinkát összekeverjük a mézzel, a szegfűszeggel, a fahéjjal. Ezzel a "páccal" kenjük meg az almaszeleteket és hagyjuk így pihenni, többször forgassuk át, hogy mindenhol érje.
Hozzávalók a tésztához:
15 dkg liszt
2 evőkanál cukor
3 tojás
175 ml tej
1 csipet só
1 evőkanál olaj + a sütéshez
A tetjére a karamellhez:
4 evőkanál cukor
2 dkg vaj
0,5 dl tej
Részeges almakarikák bundában, vaníliás, habos grízpudinggal
A cukrot megkaramellizáljuk, hozzáadunk egy kevés vajat, majd felöntjük a tejjel és simára forraljuk. mikor kész, picit hagyjuk hűlni és az elkészült desszertre csurgatjuk.
A tésztához a tojásokat kettéválasztjuk, a sárgájához hozzáadjuk a cukrot és fehéredésig keverjük. Majd apránként, hozzászitáljuk a lisztet és felváltva adagolva a tejjel, simára keverjük. 15-20 percig pihentetjük. Miután eleget pihent a massza, a tojás fehérjét egy csipet sóval kemény habbá verjük és óvatos mozdulatokkal, egyenletesen hozzákeverjük a masszához.
Egy serpenyőben ujjnyi magasan, olajat hevítünk és a pácból kivett, lecsepegtetett almákat belemártjuk és közepes lángon, aranyszínűre sütjük mindkét felüket.
Miután az almaszeletek megsültek, papírtörlőn lecsepegtetjük róluk a felesleges olajat.
Hozzávalók a vaníliás, habos grízpudinghoz:
1 l tej
10 dkg búzadara
3 db tojás
10 dkg cukor
1 teáskanál vanília sűrítmény vagy egy vanília rúd kikapart belseje.
1 csipet só
Egy lábast kiöblítünk hideg vízzel, majd beleöntjük a tejet és hozzákeverjük a búzadarát, egy csipet sóval. Hideg tejben sokkal könnyebb csomómentesen elkeverni a búzadarát.
Sűrűre főzzük és lehúzzuk a tűzről addig, míg a tojások sárgáját a cukorral és a vaníliával fehéredésig felverjük. Visszatesszük a tűzre takarék lángon, hozzákeverjük a cukros masszát egyenletesen és gyakori kevergetés mellett, egy-két percig főzzük, míg besűrűsödik.
Közben, a tojásfehérjét felverjük és ezt is óvatosan hozzákeverjük úgy, hogy ne törjük össze a habot.
Miután elkészült, langyosra hűtve tálaljuk a bundázott almaszeletekkel. A tetejére karamellt csorgatunk.
A receptet készítette: Szabó Veronika
Részeg menyecskék biklában
Hozzávalók:
húsz szem szép sárgabarack
cseresznyepálinka
porcukor
2 tojás
12 dkg liszt
fehérbor
csipetnyi só
a sütéshez: olaj
Elkészítés:
A barackokat kettévágjuk, kimagozzuk, porcukorral meghintjük és egy kevés cseresznyepálinkával megöntözzük. A hűtőszekrényben egy óráig állni hagyjuk, majd a levét lecsurgatjuk. A 2 tojássárgáját összekeverjük 9 dkg liszttel és annyi fehérborral, hogy sűrű, de folyékony masszát kapjunk, adjunk hozzá egy csipetnyi sót és a tojások fehérjéből vert kemény habot. Először lisztbe, majd ebbe a masszába mártjuk bele egyenként a fél barackokat, bő, forró olajban szép pirosra sütjük őket. Porcukorral meghintve tálaljuk.
Szilvapuding
1 üveg szilvabefőtt (8 dl),
8 dkg vaj,
8 dkg liszt,
2 dl tej,
6 tojás,
10 dkg cukor,
1 késhegynyi őrölt fahéj,
1/2 csomag vaníliás cukor;
az öntethez:
3 cl szilvapálinka,
5 cl rostos szilva ivólé,
30 dkg szilvalekvár;
a forma kikenéséhez: vaj, porcukor;
a tálaláshoz: tejszínhab.
A szilvát kimagozzuk, a felét összeturmixoljuk, a másik felét kis kockákra vágjuk. A vajat felhevítjük, s megizzasztjuk rajta a lisztet. Állandó keverés közben hozzáöntjük a vaníliás-fahéjas forró tejet, majd 4 dl forró befőttlevet, s besűrítjük. A tojássárgáját habosra keverjük a cukorral, hozzáadjuk a kihűlt mártást, a turmixolt és felkockázott szilvát, végül a kemény habbá vert tojásfehérjét. Kivajazott, porcukorral meghintett pudingformába töltjük a masszát és kigőzöljük, majd tálra borítjuk.
A szilvalekvárt a pálinkával és a rostos szilvalével jól kikeverjük, s a pudingot ezzel az öntettel meglocsolva, hidegen tálaljuk. Díszíthetjük tejszínhabbal is.
Szilvás ébresztő
Hozzávalók: (1 adag)
0,5 dl tej
0,5 dl habtejszín
1 adag presszó kávé
2 cl szilvapálinka, én a Dunai Hajós Szilvapálinkát használom
2 kávéskanál selyemfűméz
1 csipet őrölt fahéj
Elkészítése: Én, személy szerint nagyon szeretem a kávét, de a legegyszerűbb formában fogyasztom, ráadásul a gyorsan oldódó fajtát, amit, a "nagy" kávésok nem is tartanak kávénak. Szóval az én reggeli kávém így néz ki: 2,5 dl forróvízben elkeverek 1 kávéskanál azonnal oldódót, hozzádobok pár szem bogyót, mármint édesítő tablettát és ezt a számomra jó kis italt iszogatom egész délelőtt, persze pár óra elteltével, már jéghidegen.
Ehhez képest a Párom, aki igazi ínyenc, de nem fogyaszt kávét, csak minden szökőévben egyszer, egyik délután túl fáradnak érezte magát és kérte, hogy készítsek neki egy kávét, ami egy kicsit legyen különleges, olyan mint egy finom desszert.
A tejet és a tejszínt összekeverem, felmelegítve felhabosítom, a pohár szélén óvatosan belecsorgatom a mézet, hogy a hab ne törjön, majd a frissen főzött kávéhoz keverem a szilvapálinkát és óvatosan, lassan a szélén bele eresztem a habos tej, tejszín keverékbe. Végül megszórom egy csipetnyi őrölt fahéjjal.
A receptet készítette: Szabó Veronika
Torta pityókás gyümölcsökkel
Hozzávalók (6 személyre):
70-80 dkg eper és szeder vegyesen
10 dkg cukor
3 evőkanál sárgabaracklekvár
1 dl Dunai Hajós cseresznyepálinka
a tortához:
3 tojás, 10 dkg cukor
18 dkg vaj, 30 dkg liszt
1 citrom reszelt héja
1 csomag (7 g) porélesztő
a forma kikenéséhez: 2-3 dkg vaj
Elkészítés:
A gyümölcsöket megmossuk, lecsöpögtetjük, majd a cukorral, a lekvárral és a pálinkával óvatosan összekeverjük. Letakarva a hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek. A tortához a tojásokat a cukorral habosra keverjük. Az olvasztott – de nem forró – vajat belecsurgatjuk, majd hozzáadjuk a lisztet, a citromhéjat és az élesztőport is. A masszát egy kivajazott, közepes, kb. 18 centi átmérőjű tortaformába simítjuk és előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 165 °C) kb. 45 percig sütjük; ha túlzottan pirulna, alufóliával lefedjük. A formában hagyjuk kihűlni, majd tálra tesszük és a „pityókás” gyümölcsöket a közepére halmozva tálaljuk.
Elkészítési idő: 1 óra 15 perc.
Egy adag: 724 kcal / 3027 kJ.
Italajánlat: édes fehérbor (Egri Tramini barrique '97)
Túrós, aszalt barackos rétes
80 g négytojásos szélesmetélt
500 g áttört túró
2 db tojás
120 g cukor
50 g aszalt barack
1 tasak vaníliás cukor
porcukor a szóráshoz
2 evőkanál olaj
1 csomag réteslap
A mártáshoz:
6 evőkanál baracklekvár,
6 evőkanál barackpálinka
A tojás sárgáját kikeverjük a cukor felével, vaníliás cukorral, beletesszük a túrót és az apróra vágott aszalt barackot. Összekeverjük és a maradék cukorral felvert kemény tojáshabbal lazítjuk. A végén belekeverjük a tésztát. Kiterített, olajozott réteslapba tekerjük, 180-200 °C-on készre sütjük. Az öntethez kikeverjük a lekvárt vízzel, hogy a megfelelő sűrűségű legyen, majd felforraljuk és beleöntjük a pálinkát. A felszeletelt, porcukrozott rétes mellé tálaljuk.
Vasárnapi meggyes lepény
A tésztához:
15 dkg finomliszt
1 kávéskanál sütőpor
1 csipet só
15 dkg puha margarin
15 dkg cukor
2-3 csepp színtelen keserűmandula-aroma
1 vaníliarúd kikapargatott belseje
1 citrom reszelt héja
3 tojás
3 evőkanál meggy- vagy cseresznyepálinka
A tetejére:5 dkg mandula, megpirítva és durvára törve
3 púpos evőkanál finomliszt
1 nagy csipet sütőpor
2 evőkanál cukor
5 dkg margarin, folyósra olvasztva és kihűtve
A tortaforma előkészítéséhez kevés margarin és finomliszt.
Előmelegítjük a sütőt 175 fokra (gázsütőn 4-es fokozat). Kimargarinozunk, kilisztezünk egy 24 cm átmérőjű, kapcsos tortaformát és az aljába méretre vágott sütőpapírt illesztünk. Ha friss meggyet használunk, megmossuk, alaposan lecsöpögtetjük és kimagozzuk. Ha mirelitet, felolvasztjuk. A tésztához a lisztet, a sütőport és a sót összekeverjük, magunk mellé készítjük. Ezután a puha margarint, a cukrot, a keserűmandula-aromát, a vaníliarúd kikapargatott belsejét és a reszelt citromhéjat robotgéppel 3 perc alatt összedolgozzuk, majd egyenként beleadjuk a tojásokat és jól elkeverjük őket. Most jöhet a sütőporos liszt, 2-3 részletben hozzávegyítjük a masszához, aztán belekeverjük a meggy- vagy cseresznyepálinkát is. Összeállítjuk a sütemény tetejére kerülő, mandulás morzsát. Ez csak annyi, hogy egy tálba beleszórjuk a durvára tört mandulát, a lisztet, a sütőport és a cukrot, aztán hozzáöntjük az olvadt margarint és az egészet kezünkkel gyorsan összekeverjük-összemorzsoljuk. Úgy néz majd ki, mint a nedves homok. A tortaformába belekanalazzuk a tésztát, elsimítjuk, és egyenletesen megpakoljuk a kimagozott meggyel. Ezután rászórjuk a mandulás morzsát és a süteményt kb. 45 perc alatt megsütjük. Félidőben érdemes ránézni és ha túlságosan elkezdett pirulni a teteje, alufóliával letakarni.
Rokfortos sárgabarack
(4 személyre):
8 szem sárgabarackbefőtt
3 evőkanál porcukor
4 evőkanál barackpálinka
15 dkg rokfort sajt
3 evőkanál tejszín
1 evőkanál apróra vágott citromfű és levele a díszítéshez
A barackokat lecsepegtetjük vágott felükkel lefelé tepsibe tesszük, megszórjuk porcukorral és leöntjük a pálinkával. 220 fokra előmelegített sütőben kicsit megbarnítjuk, majd kivesszük és hűlni hagyjuk.
A sajthoz hozzáadunk 1 evőkanál tejszínt és villával jól szétnyomkodjuk.
Hozzáadjuk a maradék tejszint a citromfüvet, és kávéskanállal csónakokat formázunk.
A kihűlt barackok tetejére tesszük. A tetejét citromfűlevéllel díszítjük.